in

Google, Artırılmış Gerçeklik İşlevini Chrome’a ​​Getiriyor

artırılmış gerçekliklik

Google, indirilebilir 3D nesnelerle AR’yi Chrome’a ​​getirmeye çalışıyor

Google , Chrome tarayıcısını kullanarak artırılmış gerçeklik özelliklerini mobil ve masaüstü web’e entegre etme çabasını açıkladı . Bu şekilde, web tasarımcıları, medya kuruluşları ve diğer yaratıcı profesyoneller sanal 3D nesneler oluşturabilir, bu nesneleri masaüstünde görüntülemek için web sitelerine gömebilir ve kullanıcıları mobil ortamda indirilebilir yapabilir, böylece kullanıcılar bu nesneleri gerçek dünyaya yerleştirebilir.

Bir blog yayınında , Google, “Olabildiğince çok kullanıcıya (AR) getirilmesine yardımcı olmak için, gün geçtikçe artan gerçekliğin web platformuna nasıl getirileceğini araştırıyorduk, bir gün bu tarayıcıya sahip herkes bu yeni teknolojiye erişebilir.”

Google aynı blog yazısında şunları da söyledi: “AR’ın benzersiz gücü, dijital içeriği gerçek dünyayla karıştırmaktır. Böylece, örneğin, internette sörf yapabilir, bir model bulabilir, odamıza yerleştirebilir ve gerçekten ne kadar büyük olduğunu görebilir ve etrafında dolaşabilir ” akıllı telefonlar gibi cihazlarla sınırlı olan bu yetenekler artık masaüstlerinde mevcut olacak.

 

Bunun eğlenceden eğitime kadar her türlü faaliyet için ne kadar düzgün olabileceğini hayal etmek kolaydır. Google’ın önerdiği gibi Ay’a iniş için bir Wikipedia sayfası yükleyebilmek ve bir sınıfta bir astronotlu 3D modeli bırakmak, çocuklara interaktif deneyler öğretmek için büyüleyici yeni bir yol olacaktır.

Elbette Google’ın mobil, tarayıcı tabanlı AR geliştirmesi için bir nedeni vardır. Büyük olasılıkla Apple’ın tescilli ARKit’iyle yarışmak içindir. Google, tarayıcıdaki bazı işlevlere izin vererek Ar’in yeteneklerini genişletmek ve Masaüstü kullanıcılarının AR modellerinden faydalanmasına olanak tanımak için çalışıyorŞirket şu anda Apple’ın ve iPhone üreticisinin ARKit çerçevesiyle, geliştiricilerin uygulama ve diğer AR odaklı hizmetleri yapmak için kullandıkları araç seti olarak rekabet ediyor. Bununla birlikte, Android ve Play Store’a sahip olan ve kendi ARCore çerçevesine sahip olan Google, Chrome’un iPhone’un dahili Safari’sine alternatif olarak popüler bir tarayıcı alternatifi olduğu mobil web üzerinden iOS’da varlığını sürdürüyor. Google Mobil tarayıcılarda AR çalışması yaparak, platformlar arası avantajını koruyabilir.

Kaynak : https://futurism.com/google-bringing-augmented-reality-functionality-chrome/ 
Kaynak : https://www.theverge.com/2018/1/23/16925574/google-ar-web-chrome-augmented-reality-downloadable-objects 

 

Ne düşünüyorsun?

5 points
Upvote Downvote

Total votes: 5

Upvotes: 5

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir yorum

Cevap bırak
  1. Sitenin yeni tasarımı oldukça güzel. Ümit’in de ilk yazısı gayet güzel tebrik ederim. Bir an önce kullanılan temanın Türkçeleştirilmesi gerekiyor. Sayfanın ortasında çıkan boş banner görseli kaldırılmalı ve eski yazılar ya kaldırılmalı ya da görseller eklenmeli. İnsanlar kimseye çok şans tanımıyor. Siteye ilk kez giren birisi olumlu bir duygu hissetmezse daha sonra girmeyebilir. Umarım yakın zamanda her şey yoluna girer. Tebrik ederim hepinizi, iyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İKSV

1000 Üniversiteliye İKSV ‘Kültür Sanat Kartı’

Süper Kanlı Mavi Ay'a Ait Çekilmiş Muhteşem Fotoğraflar

Süper Kanlı Mavi Ay’a Ait Çekilmiş Muhteşem Fotoğraflar!