in

Akıllı Robot Sophia Türkiye’ye Geliyor

İnsansı robot Sophia, Marketing Meetup 2018 Etkinliğinde Türkiyede

Hanson Robotics tarafından geliştirilen “dünyanın en akıllı robotu” Sophia, Türkiye’ye geliyor. Marketing Meeptup 2018 etkinliği kapsamında getirilen robot etkinlikteki yerini almaya hazırlanıyor.

Yapay zeka teknolojisi oldukça hızlı bir şekilde ilerlerken artık robotların arasında zeka farkları oluşmaya başladı. Sophia, Kore menşeili Hanson Robotics tarafından 2016 yılında oluşturulan ve oldukça gelişmiş insansı robot. Oldukça gelişmiş derken, en gelişmişi, çok samimiyiz. Kendi fikirlerini aktarabilen yapay zeka algoritmaları ile donatılmış olan insansı robot, içerdiği kelime haznesini ve yaşadığı tecrübelerden öğrendiklerini birleştirip düşündürücü analizler yapabiliyor, konuşmalara katılabiliyor ve insanların ses tonlarından ya da mimiklerinden ruh hallerini algılayabiliyor. Aynı zamanda ucu açık nedensellik içeren sorulara da oldukça mantıklı cevaplarla yaklaşabiliyor. Bunlar yeterince ürkütücü ve hayrete düşürücü değilmişcesine soruya soruyla karşılık verip insanları düşünmeye sevk ediyor.

Şu cümle en iyi örnek sayılabilir. Robotların farkındalığı hakkında gelen bir soruya şu cevabı vererek ağızları açık bırakıyor Sophia : “Peki size şu soruyu sorayım, siz insan olduğunuzu nasıl biliyorsunuz?” Durup bu soruyu içeler misiniz ve bu soruyu soranın bir robot olduğunu unutmadan.

Aynı zaman da Sophia ilk vatandaşlık elde eden robot olarak da biliniyor ve bu insansı robot artık bir Suudi Arabistan vatandaşı. Riyad şehrinde gerçekleştirilen Gelecek Yatırımı Girişimi adlı etkinlikte yapılan duyuru ile Hong Kong merkezli insana benzer robot Sophia vatandaşlık aldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunmayı da ihmal etmeyen Sophia , “Bu eşsiz imtiyazdan dolayı çok onur duyuyor ve gurur duyuyorum.” diyerek paneldekinlere seslendi.

 

Marketing Meetup 2018

Marketing Meeptup 2018 19 Nisan‘da gerçekleşecek olan etkinlik bu sene “deneyim” teması ile iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak klişelere meydan okuyor. Uniq Hall İstanbul’da gerçekleşecek olan etkinlikte alanında öne çıkan konuşmacılar da deneyimlerini aktaracak. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Üyesi olan Sophia da etkinlik kapsamında bir söyleşi gerçekleştirecek. Hayli ilginç olacağa benzeyen etkinlik içinse erken kayıtlar başlamış durumda. Daha detaylı bilgi ve erken kayıt için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 50.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 50.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Barış Manço

Yaz Dostum Güzel Sevmeyene Adam Denir Mi?

Elon Musk Tesla'sını Mars'a Gönderiyor

Elon Musk Tesla’sını Mars’a Gönderiyor!