in

Elon Musk Tesla’sını Mars’a Gönderiyor!

Elon Musk Tesla'sını Mars'a Gönderiyor

Eğer Her Şey Yolunda Giderse Tesla Yaklaşık 6 Ay Sonra Mars’a Ulaşacak.

SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ayrıca Musk’ın Tesla spor arabasını da uzaya taşıdı. Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen, Starman isimli cansız bir manken oturtuldu.

Spor araba Mars’ın yörüngesine yerleştirilirken, Tesla’nın radyosu David Bowie’nin Space Oddity şarkısını çalmaya ayarlandı.Elon Musk Tesla'sını Mars'a Gönderiyor

Elon Musk gazetecilere açıklamasında “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarlarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” demişti.

Türkiye saati ile 23:45 civarında fırlatılan Falcon Heavy’nin uzaya gönderilmesini binlerce kişinin Florida kıyılarından izlendi.

Roket, 3 iticiden oluşuyor. Kalkıştan belli bir süre sonra, sağ ve solda bulunan iticiler ana gövdeden ayrılarak Dünya’ya alçalmaya başladı. SpaceX ekibi, iki iticiyi de daha sonra tekrar kullanmak için dik bir şekilde indirmeyi başardılar.

Bu esnada uzayda hız kazanmaya devam eden Falcon Heavy roketinin son iticiside, yakıtının bitmesi ardından Dünya’ya alçalmaya başlayacak. Ve SpaceX, onu da dik bir şekilde indirmeyi deneyecek. Ancak ortada bulunan 3. iticinin inip inemediği henüz kesinleşmiş değil.Elon Musk Mars'a Gönderiyor

Oldukça küçülen roketin en son aşamasının motoru, Roadster aracının Dünya yörüngesinden çıkarak Mars’a doğru bir yörünge çizmesi için belli bir süre boyunca ateşlenecek. Daha sonrasında roketin başındaki kapaklar açılacak ve Elon Musk’ın kişisel Tesla Roadster aracı roketten ayrılarak, Mars’a doğru yolculuğuna başlayacak. Eğer her şey yolunda giderse Tesla yaklaşık 6 ay sonra Mars’a ulaşacak.

Anlık Gelişmeler

5 Şubat 22:00 –> Roketin kalkışı için tüm sistemlerin durumu iyi gözüküyor, şimdilik bir erteleme gözükmüyor.

6 Şubat 20:21 –> SpaceX, rüzgar dolayısı ile kalkışı Türkiye saati ile 22:50’yeerteledi.

6 Şubat 21:06 –> Rüzgardan dolayı kalkış 23:05’e ertelendi. Eğer kalkış gece 00:00’a kadar yapılamazsa uçuş iptal edilecek.

6 Şubat 21:57 –> Rüzgardan dolayı kalkış 23:45’e ertelendi. Hava şartları kötüleşiyor.

6 Şubat 22:38 –> Erteleme yok, roketin kalkışına 60 dakikadan az süre kaldı. Falcon Heavy’nin içine yakıt yüklenmeye başlandı.

6 Şubat 23:59 –> Falcon Heavy’nin kalkışı başarıyla gerçekleşti. Sağ ve soldaki iticiler başarıyla ayrıldıktan sonra Dünya’ya geri dönüş yaparken, ortada bulunan 3. iticinin inip inemediği henüz kesinleşmiş değil.

Elon Musk Mars'a Gönderiyor
“İnsanlar tarafından Dünya’da üretilmiştir.”

 

SpaceX kendi hesabından fırlatılışı canlı olarak yayınladı. Canlı yayın için: https://www.youtube.com/watch?v=wbSwFU6tY1c

 

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42959705
Kaynak: https://shiftdelete.net/falcon-heavy-firlatilis-canli-yayin
Kaynak: http://www.webtekno.com/radyasyon-elon-musk-in-mars-yolundaki-tesla-sini-1-yil-icinde-yok-edecek-h40520.html

Ne düşünüyorsun?

4 points
Upvote Downvote

Total votes: 4

Upvotes: 4

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Robot Sophia Türkiye’ye Geliyor

Tesla, New York’ta Turda Model 3 Satışını Hızlandırmayı Planlıyor